piątek, 13 listopada 2020

Dawid Czycz - Golden Years: Are You Ready?



Dawid Czycz - Golden Years: Are You Ready?

Shefter Gallery, Kraków 12.09.-28.11.2020
koncept wystawy: Mariusz Horanin
kuratorzy: Agnieszka Gołębiewska i Mariusz Horanin


Dawid Czycz, Are You Ready?, olej na płótnie, 150x200cm, 2020


#ewolucja #rewolucja #goldenyears


Gdy nasz świat staję się nie do zniesienia, artysta tak jak nikt inny potrafi zgłębiać piękno Czarnej Dziury. Wchodzi wtedy do jej przepastnego wnętrza i przygląda się z bliska wszystkim odcieniom ciemności. Taka przyjemność podziwiania doskonałego mroku jest naprawdę kusząca. Ale artysta może stworzyć także świat całkowicie na nowo. Nowy wspaniały świat. Pełen fantazji, kolorów, światła i życia. Harmonia doskonała. I wreszcie stan balansu w chaosie. Nowy świat może narodzić się jednak tylko na zgliszczach poprzedniego świata, tak jak po wszystkich kataklizmach przychodzi zawsze odrodzenie. Nowy wspaniały świat wyłania się z otchłani Czarnej Dziury. Ale uwaga! Bum! Oznacza to, że w głowie artysty musiała wybuchnąć rewolucja.

Black Noise i Golden Years. Dwa projekty, które wyznaczają ewolucję artystyczną Dawida Czycza. Pozornie całkowicie różne od siebie, lecz w istocie stanowiące rewers i awers jego sztuki. Instalacja Black Noise miała ostatnią odsłonę w 2019 roku w MOCAKu: kilkumetrowa martwa natura skomponowana z czaszek i wypchanych zwierząt, przedmiotów domowych, roślin i cmentarnych wieńców kwiatów na tle starannie udrapowanej tkaniny w przestrzeni galeryjnej. A całość pokryta warstwą czarnej matowej farby mocno pochłaniającej światło, co całkowicie odrealniło barokową kompozycję. Vanitas vanitatum et omnia vanitas. Epitafium dla przeszłości. Ale przede wszystkim artystyczny akt uwolnienia się z więzów przeszłości, by bez żadnych obciążeń móc spojrzeć czystym okiem na świat w jakim dzisiaj żyjemy. Black Noise było takim wejściem w Czarną Dziurę, z której narodził się Golden Years. Spojrzenie na Zeitgeist i life style dnia dzisiejszego. I zapewne na nadchodzące Lata Dwudzieste


Dawid Czycz, The United States of Happiness, olej na płótnie, 150x230cm, 2020


Golden Years to cykl najnowszych obrazów Dawida Czycza, które są malarską opowieścią o współczesności. Epoce nadmiaru wirtualnych bodźców i realnych zagrożeń. Świecie zalanym światłem z ledowych ekranów, w którym umiejętność symultanicznego reagowania na szybkie komunikaty stała się kluczową kompetencją umożliwiającą przetrwanie. I są fantazją naszej zglobalizowanej popkultury. Ale wszystko po kolei. I koniecznie symultanicznie, tak jak poprowadzona jest narracja na obrazach Dawida. 

Dawid Czycz operuje w swoim malarstwie językiem emoji i memów, czyli komunikatów wizualnych, które w ostatnich latach zawładnęły naszą komunikacją cyfrową. I stworzył z nich własne malarskie imaginarium. Figurację malarską par excellence. Nowe wspaniałe światy, które kreuje w intuicyjnej reakcji na bodźce realne i wirtualne. I w tym artystycznym procesie podąża zawsze za własną malarską fantazją: fantazją artysty żyjącego w erze komunikacji cyfrowej i zglobalizowanej popkultury. Wszyscy pokochaliśmy przecież emoji, memy czy gify – są szybkie na jedno kliknięcie i od razu poprawiają nam humor. Ale w malarstwie Dawida Czycza jest to zawsze radość krytyczna wobec naszego świata, który zamienił się w kolorowy świat popkultury z lajkowanymi obietnicami szczęścia. Obrazy Dawida opowiadają bowiem o współczesnych nastrojach poczucia zagrożenia i o naszych rozpalonych do granic wytrzymałości emocjach. I jednocześnie jest w nich stricte malarskie dążenie do pokazania piękna, w czym wyraża się znowu szaleństwo naszych czasów: jeśli nasz świat stał się straszny to powinien przynajmniej wyglądać pięknie jak zdjęcia z instagrama.

Dryfując w oceanie informacji staramy się złapać balans niezbędny do przeżycia we współczesnym świecie. Nasz lifestyle to taka nieustanna układanka: wszystko nam się rozpada i układa na nowo, i to my musimy zawsze poskładać wszystko w całość. Z pomocą przychodzi jednak symultaniczność i multitasking: umiejętność szybkiego reagowania na wielość bodźców i prowadzenia jednocześnie wielu narracji. Właśnie tak, jak poprowadzona jest narracja na obrazach Dawida Czycza. Dynamiczne kompozycje jego obrazów zachowują bowiem zawsze uniwersalną harmonię. I niczym ekrany smartfonów świecą ledowym światłem, które w ostatnich latach tak mocno odrealniło naszą rzeczywistość. W dzisiejszych czasach potrzebujemy mocnego zasilania ledami, żeby reagować na niezliczone bodźce wirtualne. Żyjemy przecież w czasach ledowego baroku. Welcome to Golden Years!
dr Mariusz Horanin


Dawid Czycz, Liberty and Poverty, olej na płótnie, 140x200cm, 2019


Dawid Czycz, Time For Crime, olej na płótnie, 100x130cm, 2020


Dawid Czycz, Just Do It, olej na płótnie, 100x130cm 2020


Dawid Czycz, Afraid of Everything, olej na płótnie, 100x130cm, 2020


Dawid Czycz, Share Your Anger, olej na płótnie, 85x125cm, 2020


Dawid Czycz, All The Best, olej na płótnie, 85x125cm, 2020


Dawid Czycz, Pain Killer, olej na płótnie, 125x160cm, 2020


Dawid Czycz, Sky Is The Limit, olej na płótnie, 80x120cm, 2019


Dawid Czycz, Bad Year, Good Time, olej na płótnie, 80x120cm, 2019


Dawid Czycz, Time Is Passing, olej na płótnie, 120x150cm, 2019


Dawid Czycz - Golden Years: Are You Ready? - widok wystawy - Shefter Gallery, 
Kraków 2020 - 
fot. Rafał Korzeniowski


Dawid Czycz - Golden Years: Are You Ready? - widok wystawy - Shefter Gallery, 
Kraków 2020 - 
fot. Rafał Korzeniowski

Dawid Czycz - Golden Years: Are You Ready? - widok wystawy - Shefter Gallery, 
Kraków 2020 - 
fot. Rafał Korzeniowski


Dawid Czycz, Black Noise - widok wystawy "Natura w sztuce", MOCAK Kraków 2019
- fot. R. Sosin 


Dawid Czycz, Boom, olej na płótnie, 120x120cm, 2019




#dawidczycz #goldenyears #mariuszhoranin